Online Only
BERETTA 92FS 9MM 4.9″ 15RD FS – BLUED BLACK POLY USA
BERETTA 92FS 9MM 4.9″ 15RD FS – BLUED BLACK POLY USA
$775.00
33 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
FEATURES
-4.9″ barrel
-Two 15-round magazines
-External hammer
-Safety decocker
-Ambidextrous safety
-Red loaded chamber indicator
-Non-reflective black Bruniton finish
-Open slide design
-3-dot fixed sights
-Disassembly latch
-Combat trigger guard
-Reversible magazine release
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.05 X 8.40 X 12.15 | |
| Height | 3.0500 | |
| Width | 8.4000 | |
| Length | 12.1500 | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | BLUED | |
| FRAME MATERIAL | ALUMINUM | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.9000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 15.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 2.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | FIXED | |
| FRAME COLOR | BLUED | |
| SLIDE COLOR | BLUED | |
| WEIGHT IN OUNCES | 33.4000 | |
| NO SALE TO HAWAII | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on BERETTA 92FS 9MM 4.9″ 15RD FS – BLUED BLACK POLY USA by Beretta? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Katy
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 082442815503 |
|---|---|
| Manufacturer | Beretta |
| Manufacturer Part Number | J92F300M |
| Action | Double / Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.9" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 |
| Length | 12.1500 |
| Model | 92FS |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 2.9 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Double / Single Action |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 3.45 |
| Sights | 3 Dot |
| Sights Type | 3-Dot |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (HI) | NO SALE TO HAWAII |
| State Restriction (MA) | NO SALE TO MA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |
| Magazine Included | 2 x 15-Round |
FEATURES
-4.9″ barrel
-Two 15-round magazines
-External hammer
-Safety decocker
-Ambidextrous safety
-Red loaded chamber indicator
-Non-reflective black Bruniton finish
-Open slide design
-3-dot fixed sights
-Disassembly latch
-Combat trigger guard
-Reversible magazine release
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.05 X 8.40 X 12.15 | |
| Height | 3.0500 | |
| Width | 8.4000 | |
| Length | 12.1500 | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | BLUED | |
| FRAME MATERIAL | ALUMINUM | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.9000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 15.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 2.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | FIXED | |
| FRAME COLOR | BLUED | |
| SLIDE COLOR | BLUED | |
| WEIGHT IN OUNCES | 33.4000 | |
| NO SALE TO HAWAII | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on BERETTA 92FS 9MM 4.9″ 15RD FS – BLUED BLACK POLY USA by Beretta? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Katy
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 082442815503 |
|---|---|
| Manufacturer | Beretta |
| Manufacturer Part Number | J92F300M |
| Action | Double / Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.9" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 |
| Length | 12.1500 |
| Model | 92FS |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 2.9 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Double / Single Action |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 3.45 |
| Sights | 3 Dot |
| Sights Type | 3-Dot |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (HI) | NO SALE TO HAWAII |
| State Restriction (MA) | NO SALE TO MA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |
| Magazine Included | 2 x 15-Round |





