Online Only
Bersa TPR9XT TPR XT Full Size Frame 9mm Luger 17+1, 4.96″ Black Steel Barrel, Matte Black Serrated Steel Slide & Aluminum Frame, Ambidextrous
Bersa TPR9XT TPR XT Full Size Frame 9mm Luger 17+1, 4.96″ Black Steel Barrel, Matte Black Serrated Steel Slide & Aluminum Frame, Ambidextrous
$623.75
19 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Bersa’s TPR XT has a sleek, modern lightweight slide with aggressive serrations. The Plus features Dovetailed to slide front sight, adjustable Dovetailed to slide rear sight; integral locking system; extended slide release; ambidextrous manual safety; ambidextrous slide and mag release.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Bersa TPR9XT TPR XT Full Size Frame 9mm Luger 17+1, 4.96″ Black Steel Barrel, Matte Black Serrated Steel Slide & Aluminum Frame, Ambidextrous by Bersa? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Katy
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810083202020 |
|---|---|
| Manufacturer | Bersa |
| Manufacturer Part Number | TPR9XT |
| Action | Double / Single Action |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 4.96" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 17 + 1 |
| Number of Magazines | 1 |
| Product Type | Double Action Only |
| Safety | Manual |
| Shipping Weight | 4.0 |
| Sights | Fixed Sights |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Slide Description | Serrated |
| Units per Box | 1 |
Bersa’s TPR XT has a sleek, modern lightweight slide with aggressive serrations. The Plus features Dovetailed to slide front sight, adjustable Dovetailed to slide rear sight; integral locking system; extended slide release; ambidextrous manual safety; ambidextrous slide and mag release.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Bersa TPR9XT TPR XT Full Size Frame 9mm Luger 17+1, 4.96″ Black Steel Barrel, Matte Black Serrated Steel Slide & Aluminum Frame, Ambidextrous by Bersa? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Katy
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810083202020 |
|---|---|
| Manufacturer | Bersa |
| Manufacturer Part Number | TPR9XT |
| Action | Double / Single Action |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 4.96" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 17 + 1 |
| Number of Magazines | 1 |
| Product Type | Double Action Only |
| Safety | Manual |
| Shipping Weight | 4.0 |
| Sights | Fixed Sights |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Slide Description | Serrated |
| Units per Box | 1 |





