Online Only

Savage Stance XR MC9 Handgun 9mm Luger 10(1)&13(1)rd Magazines 3.2″ Barrel Gray No Safety
Original price was: $491.74.$467.15Current price is: $467.15.
Sale
CANIK METE SFT 9MM BLK 20+1
Original price was: $499.32.$474.35Current price is: $474.35.
39 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
| UPC | 787450719590 |
|---|---|
| Manufacturer | CANIK |
| Manufacturer Part Number | HG6595-N |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.46" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 20 + 1 |
| Length | 7.5 |
| Magazine Included | Yes |
| Model | METE SFT |
| Number of Magazines | 2 1-18 rd. and 1-20 rd. |
| Package Height | 2.9 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Shipping Weight | 4.45 |
| Sights | 3-Dot White Sights |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |
| UPC | 787450719590 |
|---|---|
| Manufacturer | CANIK |
| Manufacturer Part Number | HG6595-N |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.46" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 20 + 1 |
| Length | 7.5 |
| Magazine Included | Yes |
| Model | METE SFT |
| Number of Magazines | 2 1-18 rd. and 1-20 rd. |
| Package Height | 2.9 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Shipping Weight | 4.45 |
| Sights | 3-Dot White Sights |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |