Online Only
Christensen Arms 8010300800 Modern Precision 308 Win 16″ Threaded Carbon Fiber Barrel 5+1, Black Nitride Finish, Desert Brown Anodized Folding Stock, Polymer Grip
Christensen Arms 8010300800 Modern Precision 308 Win 16″ Threaded Carbon Fiber Barrel 5+1, Black Nitride Finish, Desert Brown Anodized Folding Stock, Polymer Grip
$2,276.99
2 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Modern Precision Rifle is an ultra-lightweight chassis rifle designed to break with tradition. Beyond the folding stock the complete package is well equipped with a target contour Christensen Arms carbon fiber barrel, carbon fiber comb, free-floating carbon fiber handguard and 20″ MOA rail. The action and stainless steel side-baffle muzzle brake are finished in Black Nitride for a sleek look. The Modern Precision Rifle weighs in starting at 6.9 pounds and is backed by the Christensen Arms Sub-MOA Guarantee.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Christensen Arms 8010300800 Modern Precision 308 Win 16″ Threaded Carbon Fiber Barrel 5+1, Black Nitride Finish, Desert Brown Anodized Folding Stock, Polymer Grip by Christensen Arms? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Katy
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 696528086383 |
|---|---|
| Manufacturer | Christensen Arms |
| Manufacturer Part Number | 801-03008-00 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 41.5 |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Shipping Weight | 9.55 |
| Sights | Integrated Base |
The Modern Precision Rifle is an ultra-lightweight chassis rifle designed to break with tradition. Beyond the folding stock the complete package is well equipped with a target contour Christensen Arms carbon fiber barrel, carbon fiber comb, free-floating carbon fiber handguard and 20″ MOA rail. The action and stainless steel side-baffle muzzle brake are finished in Black Nitride for a sleek look. The Modern Precision Rifle weighs in starting at 6.9 pounds and is backed by the Christensen Arms Sub-MOA Guarantee.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Christensen Arms 8010300800 Modern Precision 308 Win 16″ Threaded Carbon Fiber Barrel 5+1, Black Nitride Finish, Desert Brown Anodized Folding Stock, Polymer Grip by Christensen Arms? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Katy
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 696528086383 |
|---|---|
| Manufacturer | Christensen Arms |
| Manufacturer Part Number | 801-03008-00 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 41.5 |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Shipping Weight | 9.55 |
| Sights | Integrated Base |





