Online Only
CZ 600 Plus Alpha Rifle 6.5 CM 22 in. Black w/ Pic Rail & Threaded 5 rd
CZ 600 Plus Alpha Rifle 6.5 CM 22 in. Black w/ Pic Rail & Threaded 5 rd
$795.00
3 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The CZ 600 Alpha is a versatile bolt-action rifle designed for accuracy and reliability, with a sub-MOA guarantee. The “Plus” refers to user level interchangeable barrel profiles and calibers, an extended Pic-rail, and improved magazine insertion. Chambered in 6.5mm PRC, it features a 24-inch semi-heavy barrel with a 5/8×24 threaded muzzle for suppressor compatibility. Its lightweight aluminum receiver and black fiber-reinforced polymer stock offer durability and ergonomic comfort, including serrated soft-touch inserts for a secure grip. The rifle includes a two-piece Picatinny rail for easy optic mounting and a 60-degree bolt throw for accommodating larger scopes. The adjustable single-stage trigger allows customization from 1.4 lbs to 3.1 lbs, making the CZ 600 Alpha an excellent choice for hunting and precision shooting.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on CZ 600 Plus Alpha Rifle 6.5 CM 22 in. Black w/ Pic Rail & Threaded 5 rd by CZ-USA? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Katy
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 806703074160 |
|---|---|
| Manufacturer | CZ-USA |
| Manufacturer Part Number | 07416 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 22 |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 |
| Length | 49 |
| Magazine Included | 1 x 5-Round |
| Model | 600 Plus |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| Package Height | 3.4 |
| Package Width | 8.4 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 8.5 |
| Sights | No |
The CZ 600 Alpha is a versatile bolt-action rifle designed for accuracy and reliability, with a sub-MOA guarantee. The “Plus” refers to user level interchangeable barrel profiles and calibers, an extended Pic-rail, and improved magazine insertion. Chambered in 6.5mm PRC, it features a 24-inch semi-heavy barrel with a 5/8×24 threaded muzzle for suppressor compatibility. Its lightweight aluminum receiver and black fiber-reinforced polymer stock offer durability and ergonomic comfort, including serrated soft-touch inserts for a secure grip. The rifle includes a two-piece Picatinny rail for easy optic mounting and a 60-degree bolt throw for accommodating larger scopes. The adjustable single-stage trigger allows customization from 1.4 lbs to 3.1 lbs, making the CZ 600 Alpha an excellent choice for hunting and precision shooting.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on CZ 600 Plus Alpha Rifle 6.5 CM 22 in. Black w/ Pic Rail & Threaded 5 rd by CZ-USA? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Katy
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 806703074160 |
|---|---|
| Manufacturer | CZ-USA |
| Manufacturer Part Number | 07416 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 22 |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 |
| Length | 49 |
| Magazine Included | 1 x 5-Round |
| Model | 600 Plus |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| Package Height | 3.4 |
| Package Width | 8.4 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 8.5 |
| Sights | No |






