Online Only
FEDERAL POWER SHOK 12GA 2.75″ – 1-1/4OZ RIFLED SLUG 5RD 50BX/C
FEDERAL POWER SHOK 12GA 2.75″ – 1-1/4OZ RIFLED SLUG 5RD 50BX/C
$10.21
925 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 1.10 X 4.20 X 2.50 | |
| Height | 1.1000 | |
| Width | 4.2000 | |
| Length | 2.5000 | |
| GAUGE | 12 | |
| LENGTH IN INCHES | 2.75 | |
| DRAM OR VELOCITY | 1510 FPS. | |
| OUNCES OF SHOT | 1-1/4 | |
| SHOT SIZE | SLUG | |
| SHELLS PER BOX | 5.0000 | |
| BOXES PER CASE | 50.0000 | |
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on FEDERAL POWER SHOK 12GA 2.75″ – 1-1/4OZ RIFLED SLUG 5RD 50BX/C by Federal Ammunition? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Katy
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 029465009946 |
|---|---|
| Manufacturer | Federal Ammunition |
| Manufacturer Part Number | F130RS |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| Length | 2.75" |
| Model | PowerShok |
| Product Type | Rifled Slug |
| Shipping Weight | 0.5938 |
| Shot Size | Rifled Slug |
| Shot Weight | 1 1/4 oz |
| Units per Box | 5 |
| Cost per Round | 2.04 |
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 1.10 X 4.20 X 2.50 | |
| Height | 1.1000 | |
| Width | 4.2000 | |
| Length | 2.5000 | |
| GAUGE | 12 | |
| LENGTH IN INCHES | 2.75 | |
| DRAM OR VELOCITY | 1510 FPS. | |
| OUNCES OF SHOT | 1-1/4 | |
| SHOT SIZE | SLUG | |
| SHELLS PER BOX | 5.0000 | |
| BOXES PER CASE | 50.0000 | |
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on FEDERAL POWER SHOK 12GA 2.75″ – 1-1/4OZ RIFLED SLUG 5RD 50BX/C by Federal Ammunition? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Katy
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 029465009946 |
|---|---|
| Manufacturer | Federal Ammunition |
| Manufacturer Part Number | F130RS |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| Length | 2.75" |
| Model | PowerShok |
| Product Type | Rifled Slug |
| Shipping Weight | 0.5938 |
| Shot Size | Rifled Slug |
| Shot Weight | 1 1/4 oz |
| Units per Box | 5 |
| Cost per Round | 2.04 |





