Online Only

Savage Arms 110 Magpul Scout Rifle 400 Legend 10rd Magazine 16.5″ 5/8×24 Threaded Barrel FDE
Original price was: $1,021.61.$970.53Current price is: $970.53.
Sale
Henry H027H9 Homesteader 9mm Luger 10+1 16.37″ Blued Steel Threaded Barrel, Black Anodized Drilled & Tapped Aluminum Receiver, American Walnut Fixed Wood Stock, 2-Piece Grip, Ambidextrous
Original price was: $773.75.$735.06Current price is: $735.06.
100 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Henry Homesteader 9mm featuring fixed American Walnut stock; 2-piece pistol grip; rubber buttplate; top mounted thumb switch; ambidextrous bolt handle; threaded, drilled and tapped steel barrel; accepts Weaver 63B scope mount. Includes swivel studs and 5rd and 10rd Henry magazines.
Looking for the best prices on Henry H027H9 Homesteader 9mm Luger 10+1 16.37″ Blued Steel Threaded Barrel, Black Anodized Drilled & Tapped Aluminum Receiver, American Walnut Fixed Wood Stock, 2-Piece Grip, Ambidextrous by Henry Repeating Arms? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 619835020000 |
|---|---|
| Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| Manufacturer Part Number | H027H9 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16.37" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 35.75'' |
| Magazine Included | Yes |
| Model | Homesteader |
| Number of Magazines | 2 (1) 10rd. & (1) 5rd. |
| Package Height | 1.9 |
| Package Width | 6.7 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 7.6 |
| Sights | Front Screw-On Post/Adj Aperture Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
Henry Homesteader 9mm featuring fixed American Walnut stock; 2-piece pistol grip; rubber buttplate; top mounted thumb switch; ambidextrous bolt handle; threaded, drilled and tapped steel barrel; accepts Weaver 63B scope mount. Includes swivel studs and 5rd and 10rd Henry magazines.
Looking for the best prices on Henry H027H9 Homesteader 9mm Luger 10+1 16.37″ Blued Steel Threaded Barrel, Black Anodized Drilled & Tapped Aluminum Receiver, American Walnut Fixed Wood Stock, 2-Piece Grip, Ambidextrous by Henry Repeating Arms? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 619835020000 |
|---|---|
| Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| Manufacturer Part Number | H027H9 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16.37" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 35.75'' |
| Magazine Included | Yes |
| Model | Homesteader |
| Number of Magazines | 2 (1) 10rd. & (1) 5rd. |
| Package Height | 1.9 |
| Package Width | 6.7 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 7.6 |
| Sights | Front Screw-On Post/Adj Aperture Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |