Online Only
Henry Lever Action Supreme 300
Henry Lever Action Supreme 300
$1,181.99
24 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
HENRY LEVER ACTION SUPREME RIFLE 300 BLACKOUT 10RD Sling Swivel Studs, Threaded Barrel (5/8×24), Match-Grade Adjustable Trigger Sight and Trigger Adjustment Tool Included.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Henry Lever Action Supreme 300 by Henry Repeating Arms? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Katy
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 619835030016 |
|---|---|
| Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| Manufacturer Part Number | H023-300 |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16.5" |
| Caliber/Gauge | .300 AAC Blackout |
| Capacity | 10 |
| Length | 38.5000 |
| Model | Supreme |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 6.8 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Safety | Tang |
| Shipping Weight | 7.8 |
| Sights | Blade Front/Adj Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
HENRY LEVER ACTION SUPREME RIFLE 300 BLACKOUT 10RD Sling Swivel Studs, Threaded Barrel (5/8×24), Match-Grade Adjustable Trigger Sight and Trigger Adjustment Tool Included.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on Henry Lever Action Supreme 300 by Henry Repeating Arms? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Katy
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 619835030016 |
|---|---|
| Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| Manufacturer Part Number | H023-300 |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16.5" |
| Caliber/Gauge | .300 AAC Blackout |
| Capacity | 10 |
| Length | 38.5000 |
| Model | Supreme |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 6.8 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Safety | Tang |
| Shipping Weight | 7.8 |
| Sights | Blade Front/Adj Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |





