Online Only

S&W M&P FPC 9MM FOLDING CARBIN – 16.25″ 1-17RD 2-23RD MAGS BLK
Original price was: $644.03.$611.83Current price is: $611.83.
Sale
Kriss USA KV90CAP22 Vector CRB G2 *CA Compliant 9mm Luger 10+1 16″ Black Barrel Shroud, Alpine White Rec & Fixed Stock, Black California Paddle Grip, Flip Up Sights
Original price was: $1,646.39.$1,564.07Current price is: $1,564.07.
1 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The KRISS Vector CRB California is made state compliant by removing the pistol grip feature, locking the stock to a fixed position, and reducing the magazine capacity to ten rounds. The Vector CRB is the ideal choice for recreational use and competition in pistol caliber carbine divisions. Like all KRISS Vector firearms, the CRB is fed with full size Glock magazines, allowing for a wide range of large capacity options. At the heart of the Vector SDP is the Super V System, a nonlinear, multilink, blowback system designed to redirect recoil energy down. The Super V System in conjunction with the low bore axis reduce felt recoil and muzzle climb. FEATURES: Super V Recoil Mitigation System, Glock magazine compatibility, Low bore axis, Low profile flip sights, Full length picatinny top rail, Fixed stock, Kydex grip wrap
Looking for the best prices on Kriss USA KV90CAP22 Vector CRB G2 *CA Compliant 9mm Luger 10+1 16″ Black Barrel Shroud, Alpine White Rec & Fixed Stock, Black California Paddle Grip, Flip Up Sights by Kriss TDI? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810237023198 |
|---|---|
| Manufacturer | Kriss TDI |
| Manufacturer Part Number | KV90CAP22 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 16" |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Safety | Ambidextrous |
| Capacity | 10 + 1 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| ATF Type | RIFLE |
| Product Type | Rifle |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Length | 43 |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 10.9 |
| Shipping Weight | 14.75 |
The KRISS Vector CRB California is made state compliant by removing the pistol grip feature, locking the stock to a fixed position, and reducing the magazine capacity to ten rounds. The Vector CRB is the ideal choice for recreational use and competition in pistol caliber carbine divisions. Like all KRISS Vector firearms, the CRB is fed with full size Glock magazines, allowing for a wide range of large capacity options. At the heart of the Vector SDP is the Super V System, a nonlinear, multilink, blowback system designed to redirect recoil energy down. The Super V System in conjunction with the low bore axis reduce felt recoil and muzzle climb. FEATURES: Super V Recoil Mitigation System, Glock magazine compatibility, Low bore axis, Low profile flip sights, Full length picatinny top rail, Fixed stock, Kydex grip wrap
Looking for the best prices on Kriss USA KV90CAP22 Vector CRB G2 *CA Compliant 9mm Luger 10+1 16″ Black Barrel Shroud, Alpine White Rec & Fixed Stock, Black California Paddle Grip, Flip Up Sights by Kriss TDI? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810237023198 |
|---|---|
| Manufacturer | Kriss TDI |
| Manufacturer Part Number | KV90CAP22 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 16" |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Safety | Ambidextrous |
| Capacity | 10 + 1 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| ATF Type | RIFLE |
| Product Type | Rifle |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Length | 43 |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 10.9 |
| Shipping Weight | 14.75 |