Online Only

SAVAGE ARMS STANCE XR MC9 NS 9MM GRY
Original price was: $337.49.$320.62Current price is: $320.62.
Sale
KRISS VECTOR SDP-E G2 10MM – 6.5″ THREADED W/RAIL 33RD FDE
Original price was: $1,374.99.$1,306.24Current price is: $1,306.24.
9 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 4.10 X 11.95 X 31.60 | |
| Height | 4.1000 | |
| Width | 11.9500 | |
| Length | 31.6000 | |
| OPTIC FOOTPRINT | PICATINNY | |
| CALIBER | 10MM AUTO | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | ALLOY | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 6.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 33.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 1.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | Y | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | FLIP UP SIGHTS | |
| FRAME COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| SLIDE COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| WEIGHT IN OUNCES | 96.0000 | |
| OTHER FEATURES: | LOW PROFILE FOLDING SIGHTS, | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY, | ||
| END CAP WITH QD SLING MOUNT, | ||
| GLOCK MAGAZINE COMPATIBILITY, | ||
| MK5 RAIL | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
| NO SALE TO ILLINOIS PICA | ||
Looking for the best prices on KRISS VECTOR SDP-E G2 10MM – 6.5″ THREADED W/RAIL 33RD FDE by Kriss TDI? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 811607033557 |
|---|---|
| Manufacturer | Kriss TDI |
| Manufacturer Part Number | KV10PFD30 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 6.5000 |
| Caliber/Gauge | 10mm |
| Capacity | 33 |
| Length | 31.6000 |
| Model | SDP-E |
| Number of Magazines | 1 |
| Package Height | 3.9 |
| Package Width | 11.8 |
| Product Type | Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Shipping Weight | 10.25 |
| Sights | Front/Rear Flip Sights |
| Sights Type | FLIP UP SIGHTS |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 4.10 X 11.95 X 31.60 | |
| Height | 4.1000 | |
| Width | 11.9500 | |
| Length | 31.6000 | |
| OPTIC FOOTPRINT | PICATINNY | |
| CALIBER | 10MM AUTO | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | ALLOY | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 6.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 33.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 1.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | Y | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | FLIP UP SIGHTS | |
| FRAME COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| SLIDE COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| WEIGHT IN OUNCES | 96.0000 | |
| OTHER FEATURES: | LOW PROFILE FOLDING SIGHTS, | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY, | ||
| END CAP WITH QD SLING MOUNT, | ||
| GLOCK MAGAZINE COMPATIBILITY, | ||
| MK5 RAIL | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
| NO SALE TO ILLINOIS PICA | ||
Looking for the best prices on KRISS VECTOR SDP-E G2 10MM – 6.5″ THREADED W/RAIL 33RD FDE by Kriss TDI? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 811607033557 |
|---|---|
| Manufacturer | Kriss TDI |
| Manufacturer Part Number | KV10PFD30 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 6.5000 |
| Caliber/Gauge | 10mm |
| Capacity | 33 |
| Length | 31.6000 |
| Model | SDP-E |
| Number of Magazines | 1 |
| Package Height | 3.9 |
| Package Width | 11.8 |
| Product Type | Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Shipping Weight | 10.25 |
| Sights | Front/Rear Flip Sights |
| Sights Type | FLIP UP SIGHTS |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |