Online Only

SAVAGE 334 6.5CM 22″ MATTE – BLACK/BLACK SYN STOCK
Original price was: $417.50.$396.63Current price is: $396.63.
Sale
Mossberg 27707 MVP Patrol Full Size 300 Blackout 10+1 16.25″ Matte Blued Threaded Bull Barrel, Matte Blued Stainless Steel Receiver w/Picatinny Rail, Black Fixed Synthetic Stock, Right Hand
Original price was: $631.74.$600.15Current price is: $600.15.
8 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Mossberg’s Varmint and Predator Rifle (MVP) is an ideal hunting and field rifle for all seasons and all shooting disciplines. It is accurate, dependable and accepts commonly available AR-style magazines. It has a 16.25″ medium, threaded barrel with an A2 flash suppressor, user-adjustable LBA trigger and pillar-bedded stock for superior accuracy, and a Picatinny top rail. This model is chambered in .300 Blackout.
Looking for the best prices on Mossberg 27707 MVP Patrol Full Size 300 Blackout 10+1 16.25″ Matte Blued Threaded Bull Barrel, Matte Blued Stainless Steel Receiver w/Picatinny Rail, Black Fixed Synthetic Stock, Right Hand by Mossberg? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 015813277075 |
|---|---|
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer Part Number | 27707 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Barrel Length | 16.25" |
| Caliber/Gauge | .300 AAC Blackout |
| Capacity | 10 |
| Length | 46.375 |
| Model | MVP |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 3.6 |
| Package Width | 9.1 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Safety | Lever Action |
| Shipping Weight | 7.9 |
| Sights | Fiber Optic Front/Adj Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
Mossberg’s Varmint and Predator Rifle (MVP) is an ideal hunting and field rifle for all seasons and all shooting disciplines. It is accurate, dependable and accepts commonly available AR-style magazines. It has a 16.25″ medium, threaded barrel with an A2 flash suppressor, user-adjustable LBA trigger and pillar-bedded stock for superior accuracy, and a Picatinny top rail. This model is chambered in .300 Blackout.
Looking for the best prices on Mossberg 27707 MVP Patrol Full Size 300 Blackout 10+1 16.25″ Matte Blued Threaded Bull Barrel, Matte Blued Stainless Steel Receiver w/Picatinny Rail, Black Fixed Synthetic Stock, Right Hand by Mossberg? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 015813277075 |
|---|---|
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer Part Number | 27707 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Barrel Length | 16.25" |
| Caliber/Gauge | .300 AAC Blackout |
| Capacity | 10 |
| Length | 46.375 |
| Model | MVP |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 3.6 |
| Package Width | 9.1 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Safety | Lever Action |
| Shipping Weight | 7.9 |
| Sights | Fiber Optic Front/Adj Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |