Online Only

Winchester Ammo X4134 Super X Heavy Game Load High Brass 410Gauge 3″ 11/16oz 4Shot 25 Per Box/10 Case
Original price was: $23.03.$21.88Current price is: $21.88.
Sale
Remington Nitro Turkey Loads 12 ga 3 in 1-7/8 oz #5 1210 fps 10/ct
Original price was: $12.52.$11.89Current price is: $11.89.
10 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Remington Nitro Turkey loads contain our extra-hard lead shot. Our unique manufacturing process yields shot that is as hard and round as copper-plated shot. In fact Nitro Turkey Magnums will pattern as well as other copper-plated buffered loads without the higher cost. With Remington's specially blended powder recipe and advanced Power Piston one-piece wad Nitro Turkey Loads deliver a full 1 7/8 oz. payload at 1210 fps and 80% pattern densities with outstanding knockdown power at effective ranges.
Looking for the best prices on Remington Nitro Turkey Loads 12 ga 3 in 1-7/8 oz #5 1210 fps 10/ct by Remington? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 047700348902 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | 26695 |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| Grains | #5 |
| Length | 3" |
| Model | Nitro Turkey |
| Product Type | Lead |
| Shipping Weight | 1.5 |
| Shot Size | 5 |
| Shot Weight | 1 7/8 oz |
| Units per Box | 10 |
| Cost per Round | 1.19 |
Remington Nitro Turkey loads contain our extra-hard lead shot. Our unique manufacturing process yields shot that is as hard and round as copper-plated shot. In fact Nitro Turkey Magnums will pattern as well as other copper-plated buffered loads without the higher cost. With Remington's specially blended powder recipe and advanced Power Piston one-piece wad Nitro Turkey Loads deliver a full 1 7/8 oz. payload at 1210 fps and 80% pattern densities with outstanding knockdown power at effective ranges.
Looking for the best prices on Remington Nitro Turkey Loads 12 ga 3 in 1-7/8 oz #5 1210 fps 10/ct by Remington? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 047700348902 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | 26695 |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| Grains | #5 |
| Length | 3" |
| Model | Nitro Turkey |
| Product Type | Lead |
| Shipping Weight | 1.5 |
| Shot Size | 5 |
| Shot Weight | 1 7/8 oz |
| Units per Box | 10 |
| Cost per Round | 1.19 |