Online Only

SAVAGE ARMS STANCE XR MC9 NS 9MM GRY
Original price was: $337.49.$320.62Current price is: $320.62.
Sale
SAR USA SAR9CG3OD SAR9 C Gen3 Compact Frame 9mm Luger 15+1 4″ Black Steel Barrel, OD Green Cerakote Steel Slide, OD Green Polymer Frame w/Picatinny Rail, Black Interchangeable Backstrap Grip
Original price was: $519.99.$493.99Current price is: $493.99.
9 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Chambered in 9mm, the SAR9 Compact is the perfect balance between a micro and full-size pistol. Its small and light enough to be easily concealed and comfortably carried, yet has the capacity of a full-size pistol. The SAR9 Compact features a hammer-forged barrel with recessed crown; rear sight, tabbed trigger safety, firing pin black and hammer block and polymer frame. Includes two 15rd magazines and interchangeable backstrap and side plates.
Looking for the best prices on SAR USA SAR9CG3OD SAR9 C Gen3 Compact Frame 9mm Luger 15+1 4″ Black Steel Barrel, OD Green Cerakote Steel Slide, OD Green Polymer Frame w/Picatinny Rail, Black Interchangeable Backstrap Grip by SAR Arms? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810075873696 |
|---|---|
| Manufacturer | SAR Arms |
| Manufacturer Part Number | SAR9CG3OD |
| Action | Striker Fired |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Slide Description | Optic Ready/Ported/Serrated |
| Safety | Trigger |
| Capacity | 15 + 1 |
| Length | 6.7 |
| Number of Magazines | 2 15 rd. |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 9.6 |
| Shipping Weight | 3.9 |
| Sights | Tritium Night Sights |
| Sights Type | Night Sights |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| ATF Type | Pistol |
Chambered in 9mm, the SAR9 Compact is the perfect balance between a micro and full-size pistol. Its small and light enough to be easily concealed and comfortably carried, yet has the capacity of a full-size pistol. The SAR9 Compact features a hammer-forged barrel with recessed crown; rear sight, tabbed trigger safety, firing pin black and hammer block and polymer frame. Includes two 15rd magazines and interchangeable backstrap and side plates.
Looking for the best prices on SAR USA SAR9CG3OD SAR9 C Gen3 Compact Frame 9mm Luger 15+1 4″ Black Steel Barrel, OD Green Cerakote Steel Slide, OD Green Polymer Frame w/Picatinny Rail, Black Interchangeable Backstrap Grip by SAR Arms? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810075873696 |
|---|---|
| Manufacturer | SAR Arms |
| Manufacturer Part Number | SAR9CG3OD |
| Action | Striker Fired |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Slide Description | Optic Ready/Ported/Serrated |
| Safety | Trigger |
| Capacity | 15 + 1 |
| Length | 6.7 |
| Number of Magazines | 2 15 rd. |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 9.6 |
| Shipping Weight | 3.9 |
| Sights | Tritium Night Sights |
| Sights Type | Night Sights |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| ATF Type | Pistol |