Online Only

SAVAGE ARMS STANCE XR MC9MS 9MM FDE 13+1
Original price was: $461.80.$438.71Current price is: $438.71.
Sale
SAR USA SARSPTG3BL SAR9 Sport Gen3 9mm Luger 19+1 5.20″ Black Steel Barrel, Black Lightening Cut/Optic Ready/Serrated Steel Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Interchangeable Backstrap
Original price was: $549.99.$522.49Current price is: $522.49.
11 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The SAR USA SAR9 Sport Gen3 features an aluminum flat face trigger; aggressive slide serrations and lightening cuts for speed; forged steel slide and barrel; polymer frame; tritium night sights; integrated trigger, firing pin/striker block and manual safety and is optic-ready for RMSc footprint. Includes three interchangeable backstraps.
Looking for the best prices on SAR USA SARSPTG3BL SAR9 Sport Gen3 9mm Luger 19+1 5.20″ Black Steel Barrel, Black Lightening Cut/Optic Ready/Serrated Steel Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Interchangeable Backstrap by SAR Arms? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810075873252 |
|---|---|
| Manufacturer | SAR Arms |
| Manufacturer Part Number | SAR9SPTG3BL |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5.2" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 19 + 1 |
| Length | 6.7 |
| Number of Magazines | 2 (1)17 rd. & (1) 19 rd. |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Manual/Trigger |
| Shipping Weight | 4.05 |
| Sights | Tritium Night Sights |
| Sights Type | Night Sights |
| Slide Description | Lightening Cut/Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
The SAR USA SAR9 Sport Gen3 features an aluminum flat face trigger; aggressive slide serrations and lightening cuts for speed; forged steel slide and barrel; polymer frame; tritium night sights; integrated trigger, firing pin/striker block and manual safety and is optic-ready for RMSc footprint. Includes three interchangeable backstraps.
Looking for the best prices on SAR USA SARSPTG3BL SAR9 Sport Gen3 9mm Luger 19+1 5.20″ Black Steel Barrel, Black Lightening Cut/Optic Ready/Serrated Steel Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Interchangeable Backstrap by SAR Arms? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810075873252 |
|---|---|
| Manufacturer | SAR Arms |
| Manufacturer Part Number | SAR9SPTG3BL |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5.2" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 19 + 1 |
| Length | 6.7 |
| Number of Magazines | 2 (1)17 rd. & (1) 19 rd. |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Manual/Trigger |
| Shipping Weight | 4.05 |
| Sights | Tritium Night Sights |
| Sights Type | Night Sights |
| Slide Description | Lightening Cut/Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |