Online Only

SAVAGE 334 243 WIN 20″ MATTE – BLACK/BLACK SYN STOCK
Original price was: $429.03.$407.58Current price is: $407.58.
Sale
Savage Arms 32129 Axis 2 Compact 6.5 Creedmoor 4+1 20″ Matte Black Heavy Sporter Barrel, Matte Black Drilled & Tapped Carbon Steel Receiver, Fixed OD Green Synthetic Stock, Left Hand
Original price was: $424.99.$403.74Current price is: $403.74.
9 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The all-new redesigned AXIS 2 Compact Model offers hunters even better out-of-the-box performance at the same affordable price. In addition to a new look with improved ergonomics, the AXIS 2 Compact is loaded with features that deliver tack-driving accuracy on every shot, including the user-adjustable AccuTrigger, and thread-in headspacing. The updated bolt handle with a sleek, ergonomic design delivers on functionality. This bolt handle will help to enhance user control and comfort during operation, especially in adverse conditions like rain or cold weather.
Looking for the best prices on Savage Arms 32129 Axis 2 Compact 6.5 Creedmoor 4+1 20″ Matte Black Heavy Sporter Barrel, Matte Black Drilled & Tapped Carbon Steel Receiver, Fixed OD Green Synthetic Stock, Left Hand by Savage? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 011356321299 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 32129 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. Detachable Box |
| Package Height | 3.4 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Shipping Weight | 8.65 |
| Sights | No Sights |
The all-new redesigned AXIS 2 Compact Model offers hunters even better out-of-the-box performance at the same affordable price. In addition to a new look with improved ergonomics, the AXIS 2 Compact is loaded with features that deliver tack-driving accuracy on every shot, including the user-adjustable AccuTrigger, and thread-in headspacing. The updated bolt handle with a sleek, ergonomic design delivers on functionality. This bolt handle will help to enhance user control and comfort during operation, especially in adverse conditions like rain or cold weather.
Looking for the best prices on Savage Arms 32129 Axis 2 Compact 6.5 Creedmoor 4+1 20″ Matte Black Heavy Sporter Barrel, Matte Black Drilled & Tapped Carbon Steel Receiver, Fixed OD Green Synthetic Stock, Left Hand by Savage? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 011356321299 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 32129 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. Detachable Box |
| Package Height | 3.4 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Shipping Weight | 8.65 |
| Sights | No Sights |