Online Only

SAVAGE 25LW VARMINTER-T 223 – 24″ ACU-TGR BLU/BRN LAM T-HOLE
Original price was: $954.00.$906.30Current price is: $906.30.
Sale
Savage Arms 32198 Axis 2 XP Combo Full Size 308 Win 4+1 22″ Black Sporter Barrel, Black Carbon Steel Receiver Drilled & Tapped, Flat Dark Earth Fixed Synthetic Stock, Weaver 3-9x40mm Scope, Left Hand
Original price was: $449.99.$427.49Current price is: $427.49.
1 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The all-new redesigned AXIS 2 XP offers hunters even better out-of-the-box performance at the same affordable price. In addition to a new look with improved ergonomics, the AXIS 2 XP is loaded with features that deliver tack-driving accuracy on every shot, including the user-adjustable AccuTrigger, and thread-in headspacing. The updated bolt handle with a sleek, ergonomic design delivers on functionality. This bolt handle will help to enhance user control and comfort during operation, especially in adverse conditions like rain or cold weather. Factory mounted and boresighted 3-9×40 scope with fully multi-coated lenses and tool-less windage & elevation adjustments.
Looking for the best prices on Savage Arms 32198 Axis 2 XP Combo Full Size 308 Win 4+1 22″ Black Sporter Barrel, Black Carbon Steel Receiver Drilled & Tapped, Flat Dark Earth Fixed Synthetic Stock, Weaver 3-9x40mm Scope, Left Hand by Savage? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 011356321985 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 32198 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 4 + 1 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. Detachable Box |
| Package Height | 3.4 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Shipping Weight | 9.95 |
| Sights | No Sights |
The all-new redesigned AXIS 2 XP offers hunters even better out-of-the-box performance at the same affordable price. In addition to a new look with improved ergonomics, the AXIS 2 XP is loaded with features that deliver tack-driving accuracy on every shot, including the user-adjustable AccuTrigger, and thread-in headspacing. The updated bolt handle with a sleek, ergonomic design delivers on functionality. This bolt handle will help to enhance user control and comfort during operation, especially in adverse conditions like rain or cold weather. Factory mounted and boresighted 3-9×40 scope with fully multi-coated lenses and tool-less windage & elevation adjustments.
Looking for the best prices on Savage Arms 32198 Axis 2 XP Combo Full Size 308 Win 4+1 22″ Black Sporter Barrel, Black Carbon Steel Receiver Drilled & Tapped, Flat Dark Earth Fixed Synthetic Stock, Weaver 3-9x40mm Scope, Left Hand by Savage? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 011356321985 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 32198 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 4 + 1 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. Detachable Box |
| Package Height | 3.4 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Shipping Weight | 9.95 |
| Sights | No Sights |