Online Only

SAVAGE 25LW VARMINTER-T 223 – 24″ ACU-TGR BLU/BRN LAM T-HOLE
Original price was: $954.00.$906.30Current price is: $906.30.
Sale
Savage Arms 93 Minimalist Brown Rifle 22 WMR 10/rd 18″ Barrel Brown Wood
Original price was: $398.74.$378.80Current price is: $378.80.
5 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Modern shooters require modern ergonomics. The new Minimalist from Savage combines a classic laminate design with modern aesthetics in order to achieve a lightweight platform with improved ergonomics. The rifles feature a proven button rifled barrel and user-adjustable AccuTrigger for unrivaled accuracy. The minimalist is offered in 22 WMR as well as two laminate color combinations to provide shooters with a variety of offerings in a proven platform.
Features:
Looking for the best prices on Savage Arms 93 Minimalist Brown Rifle 22 WMR 10/rd 18″ Barrel Brown Wood by Savage? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 062654919374 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 91937 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | MATTE BLACK |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | .22 WMR |
| Capacity | 10 |
| Length | 42 |
| Model | 93 Minimal |
| Number of Magazines | 1 10 rd. Detachable Box |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 8.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Shipping Weight | 6.6 |
| Sights | No |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| Units per Box | 1 |
Modern shooters require modern ergonomics. The new Minimalist from Savage combines a classic laminate design with modern aesthetics in order to achieve a lightweight platform with improved ergonomics. The rifles feature a proven button rifled barrel and user-adjustable AccuTrigger for unrivaled accuracy. The minimalist is offered in 22 WMR as well as two laminate color combinations to provide shooters with a variety of offerings in a proven platform.
Features:
Looking for the best prices on Savage Arms 93 Minimalist Brown Rifle 22 WMR 10/rd 18″ Barrel Brown Wood by Savage? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 062654919374 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 91937 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | MATTE BLACK |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | .22 WMR |
| Capacity | 10 |
| Length | 42 |
| Model | 93 Minimal |
| Number of Magazines | 1 10 rd. Detachable Box |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 8.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Shipping Weight | 6.6 |
| Sights | No |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| Units per Box | 1 |