Online Only

SAVAGE 334 243 WIN 20″ MATTE – BLACK/BLACK SYN STOCK
Original price was: $429.03.$407.58Current price is: $407.58.
Sale
SAVAGE AXIS 2 XP 400 LEGEND LH – 20″ COMPACT W/3-9X40 MATTE/GRN
Original price was: $449.99.$427.49Current price is: $427.49.
13 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.60 X 8.55 X 48.55 | |
| Height | 3.6000 | |
| Width | 8.5500 | |
| Length | 48.5500 | |
| LEFT HANDED RIFLE | Y | |
| CALIBER | 400 LEGEND | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:16″ | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 20.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 39.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 4.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | GREEN | |
| WEIGHT IN POUNDS | 7.4 | |
| METAL COLOR | BLACK | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
| YOUTH RIFLE | Y | |
| OTHER FEATURES: | ACCU TRIGGER,FACTORY MOUNTED & | |
| BORESIGHTED 3-9X40 SCOPE, | ||
| SPORTER BARREL | ||
Looking for the best prices on SAVAGE AXIS 2 XP 400 LEGEND LH – 20″ COMPACT W/3-9X40 MATTE/GRN by Savage? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 011356322425 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 32242 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .400 Legend |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 48.5500 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. Detachable Box |
| Package Height | 3.6 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Shipping Weight | 9.6 |
| Sights | No |
| Youth Rifle | Yes |
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.60 X 8.55 X 48.55 | |
| Height | 3.6000 | |
| Width | 8.5500 | |
| Length | 48.5500 | |
| LEFT HANDED RIFLE | Y | |
| CALIBER | 400 LEGEND | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:16″ | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 20.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 39.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 4.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | GREEN | |
| WEIGHT IN POUNDS | 7.4 | |
| METAL COLOR | BLACK | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
| YOUTH RIFLE | Y | |
| OTHER FEATURES: | ACCU TRIGGER,FACTORY MOUNTED & | |
| BORESIGHTED 3-9X40 SCOPE, | ||
| SPORTER BARREL | ||
Looking for the best prices on SAVAGE AXIS 2 XP 400 LEGEND LH – 20″ COMPACT W/3-9X40 MATTE/GRN by Savage? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 011356322425 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 32242 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .400 Legend |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 48.5500 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. Detachable Box |
| Package Height | 3.6 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Shipping Weight | 9.6 |
| Sights | No |
| Youth Rifle | Yes |