Online Only

SAVAGE 25LW VARMINTER-T 204 – 24″ ACU-TGR BLU/BRN LAM T-HOLE
Original price was: $954.00.$906.30Current price is: $906.30.
Sale
SAVAGE AXIS 2 XP 6.5CM 22″ LH – W/3-9X40 MATTE/FDE
Original price was: $449.99.$427.49Current price is: $427.49.
5 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.65 X 8.50 X 48.60 | |
| Height | 3.6500 | |
| Width | 8.5000 | |
| Length | 48.6000 | |
| LEFT HANDED RIFLE | Y | |
| CALIBER | 6.5 CREEDMOOR | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:8″ | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 22.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 42.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 4.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| WEIGHT IN POUNDS | 7.7 | |
| METAL COLOR | BLACK | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
| OTHER FEATURES: | ACCU TRIGGER,FACTORY MOUNTED & | |
| BORESIGHTED 3-9X40 SCOPE, | ||
| SPORTER BARREL | ||
Looking for the best prices on SAVAGE AXIS 2 XP 6.5CM 22″ LH – W/3-9X40 MATTE/FDE by Savage? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 011356321961 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 32196 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 22 |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 |
| Length | 48.6000 |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Sights | No |
| Number of Magazines | 1 4 rd. Detachable Box |
| Package Height | 3.6 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Rifle |
| Shipping Weight | 10.05 |
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.65 X 8.50 X 48.60 | |
| Height | 3.6500 | |
| Width | 8.5000 | |
| Length | 48.6000 | |
| LEFT HANDED RIFLE | Y | |
| CALIBER | 6.5 CREEDMOOR | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:8″ | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 22.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 42.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 4.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| WEIGHT IN POUNDS | 7.7 | |
| METAL COLOR | BLACK | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
| OTHER FEATURES: | ACCU TRIGGER,FACTORY MOUNTED & | |
| BORESIGHTED 3-9X40 SCOPE, | ||
| SPORTER BARREL | ||
Looking for the best prices on SAVAGE AXIS 2 XP 6.5CM 22″ LH – W/3-9X40 MATTE/FDE by Savage? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 011356321961 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 32196 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 22 |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 |
| Length | 48.6000 |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Sights | No |
| Number of Magazines | 1 4 rd. Detachable Box |
| Package Height | 3.6 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Rifle |
| Shipping Weight | 10.05 |