Online Only

Savage Stance XR MC9 Handgun 9mm Luger 10(1)&13(1)rd Magazines 3.2″ Barrel Gray No Safety
Original price was: $491.74.$467.15Current price is: $467.15.
Sale
Shadow Systems SS2240CA DR920P Elite 9mm 10+1 Black Black Nitride Optic Cut/Serrated/Window Cut Stainless Steel Slide Black Black Interchangeable Backstrap Grip *CA Compliant
Original price was: $1,169.00.$1,110.55Current price is: $1,110.55.
1 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Designed with officers and servicemembers in mind, the full-sized DR920 is a duty-ready pistol designed to work with existing G17 holsters, magazines and gear. The compensator will significantly improve shot-to-shot times and lessen felt recoil. The DR920P frame features interchangeable backstraps; extended beavertail; aggressive trigger guard; wrap-around aggressive grip texture; slide serrations in the front and rear and a thinned profile at grasping locations; match-grade barrel is conventionally rifled, spiral-fluted; drop-safe, flat-faced aluminum trigger with a crisp, tactile reset; optic cut models allow shooters to mount the mini red dot optic of their choosing. The optic cut on the DR920 can accommodate most major brands of RDS optics directly mounted to the slide, without intervening plates or adapters. *CA Compliant
Looking for the best prices on Shadow Systems SS2240CA DR920P Elite 9mm 10+1 Black Black Nitride Optic Cut/Serrated/Window Cut Stainless Steel Slide Black Black Interchangeable Backstrap Grip *CA Compliant by Shadow Systems? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810120316062 |
|---|---|
| Manufacturer | Shadow Systems |
| Manufacturer Part Number | SS2240CA |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 4 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 |
| Length | 13.5500 |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Shipping Weight | 3.1 |
| Sights | FS: Green Tritium RS:Black |
| Sights Type | TRITIUM |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated/Window Cut |
| Model | DR920 |
| Safety | Trigger Safety |
Designed with officers and servicemembers in mind, the full-sized DR920 is a duty-ready pistol designed to work with existing G17 holsters, magazines and gear. The compensator will significantly improve shot-to-shot times and lessen felt recoil. The DR920P frame features interchangeable backstraps; extended beavertail; aggressive trigger guard; wrap-around aggressive grip texture; slide serrations in the front and rear and a thinned profile at grasping locations; match-grade barrel is conventionally rifled, spiral-fluted; drop-safe, flat-faced aluminum trigger with a crisp, tactile reset; optic cut models allow shooters to mount the mini red dot optic of their choosing. The optic cut on the DR920 can accommodate most major brands of RDS optics directly mounted to the slide, without intervening plates or adapters. *CA Compliant
Looking for the best prices on Shadow Systems SS2240CA DR920P Elite 9mm 10+1 Black Black Nitride Optic Cut/Serrated/Window Cut Stainless Steel Slide Black Black Interchangeable Backstrap Grip *CA Compliant by Shadow Systems? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 810120316062 |
|---|---|
| Manufacturer | Shadow Systems |
| Manufacturer Part Number | SS2240CA |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 4 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 |
| Length | 13.5500 |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Shipping Weight | 3.1 |
| Sights | FS: Green Tritium RS:Black |
| Sights Type | TRITIUM |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated/Window Cut |
| Model | DR920 |
| Safety | Trigger Safety |