Online Only

Eotech G33.NM G33 Magnifier Black 3x 1″ Weaver/MIL-STD-1913 Rail Mount
Original price was: $529.00.$502.55Current price is: $502.55.
Sale
Sig Sauer Juliet4 Magnifier Module – 4x24mm CirclePlex Reticle – Black Matte
Original price was: $399.99.$379.99Current price is: $379.99.
8 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The JULIET4 4x Magnifier is designed to work as a stand-alone magnification solution or in conjunction with reflex optics. This family of magnifiers is an excellent choice for transitioning from close quarters to intermediate ranged targets. In conjunction with a reflex optic the JULIET4 can be adjusted for height through the use of spacers. It has a PowerCam 90° Mount so it can be quickly flipped to the side for more immediate close quarters scenarios or deployed rapidly to bring targets four times closer. Its quick release mount comes with built-in recoil lugs for repeatable zero. The JULIET4 has a front and rear thread-in lens protector to keep it secure from the elements.
Looking for the best prices on Sig Sauer Juliet4 Magnifier Module – 4x24mm CirclePlex Reticle – Black Matte by Sig Sauer? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 798681563142 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | SOJ41001 |
| Adjustment Size | Friction Adjustment |
| Elevation Adjustment | 45 MOA |
| Eye Relief | 65mm |
| Length | 4.20" |
| Magnification | 4x |
| Model | Juliet |
| Mount Type | M1913 Picatinny/Quick Release Powercam |
| Optic Coating | SpectraCoat |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 5.0 |
| Power | 4X |
| Product Type | Magnifier |
| Shipping Weight | 1.7 |
| Units per Box | 1 |
| Objective Size | 24mm |
The JULIET4 4x Magnifier is designed to work as a stand-alone magnification solution or in conjunction with reflex optics. This family of magnifiers is an excellent choice for transitioning from close quarters to intermediate ranged targets. In conjunction with a reflex optic the JULIET4 can be adjusted for height through the use of spacers. It has a PowerCam 90° Mount so it can be quickly flipped to the side for more immediate close quarters scenarios or deployed rapidly to bring targets four times closer. Its quick release mount comes with built-in recoil lugs for repeatable zero. The JULIET4 has a front and rear thread-in lens protector to keep it secure from the elements.
Looking for the best prices on Sig Sauer Juliet4 Magnifier Module – 4x24mm CirclePlex Reticle – Black Matte by Sig Sauer? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 798681563142 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | SOJ41001 |
| Adjustment Size | Friction Adjustment |
| Elevation Adjustment | 45 MOA |
| Eye Relief | 65mm |
| Length | 4.20" |
| Magnification | 4x |
| Model | Juliet |
| Mount Type | M1913 Picatinny/Quick Release Powercam |
| Optic Coating | SpectraCoat |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 5.0 |
| Power | 4X |
| Product Type | Magnifier |
| Shipping Weight | 1.7 |
| Units per Box | 1 |
| Objective Size | 24mm |