Online Only
SPG PH9115AOSPAC DS PRDGY CMP UNT 3.5 15R
SPG PH9115AOSPAC DS PRDGY CMP UNT 3.5 15R
$1,612.50
Out of stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Prodigy from Springfield Armory takes the proven 1911 platform and enhances it with double-stack capacity and a performance-driven feature set. Reconfigured around a double-stack magazine, the Prodigy’s polymer grip module mounts to its forged steel frame offering a capacity of 15rds. The Gear Pac includes a Viridian RFX11 green dot optic, four magazines and a pistol bag.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on SPG PH9115AOSPAC DS PRDGY CMP UNT 3.5 15R by Springfield Armory? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Katy
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 706397999513 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | PH9115AOSPAC |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 3.5000 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 |
| Length | 13.5000 |
| Magazine Included | 4 x 15-Round |
| Model | 1911 Prodigy |
| Number of Magazines | 4 |
| Product Type | 1911 |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 0.0 |
| Sights | FS: Tritium RS: U Notch |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (PR) | Puerto Rico |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |
The Prodigy from Springfield Armory takes the proven 1911 platform and enhances it with double-stack capacity and a performance-driven feature set. Reconfigured around a double-stack magazine, the Prodigy’s polymer grip module mounts to its forged steel frame offering a capacity of 15rds. The Gear Pac includes a Viridian RFX11 green dot optic, four magazines and a pistol bag.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on SPG PH9115AOSPAC DS PRDGY CMP UNT 3.5 15R by Springfield Armory? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Katy
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 706397999513 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | PH9115AOSPAC |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 3.5000 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 |
| Length | 13.5000 |
| Magazine Included | 4 x 15-Round |
| Model | 1911 Prodigy |
| Number of Magazines | 4 |
| Product Type | 1911 |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 0.0 |
| Sights | FS: Tritium RS: U Notch |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (PR) | Puerto Rico |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |





