Online Only
FEDERAL 10GA 3-1/2″ 2OZ 5 10 RD/BX 5 BX/CS
FEDERAL 10GA 3-1/2″ 2OZ 5 10 RD/BX 5 BX/CS
Original price was: $28.51.$27.08Current price is: $27.08.
4 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Extend the range and enhance the lethality of conventional turkey payloads with Federal Premium Grand Slam. Its Flitecontrol Flex wad system works in both standard and ported turkey chokes. The high-quality copper-plated lead pellets are cushioned with an advanced buffering compound to provide dense patterns and ample energy to crush gobblers.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on FEDERAL 10GA 3-1/2″ 2OZ 5 10 RD/BX 5 BX/CS by Federal Ammunition? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Katy
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 604544628265 |
|---|---|
| Manufacturer | Federal Ammunition |
| Manufacturer Part Number | PFCX101F5 |
| Caliber/Gauge | 10 Gauge |
| Grains | #5 |
| Length | 3.50" |
| Model | Grand Slam |
| Product Type | Shotshell |
| Shipping Weight | 1.8 |
| Shot Size | 5 |
| Shot Weight | 2 oz |
| Units per Box | 10 |
| Cost per Round | 2.85 |
Extend the range and enhance the lethality of conventional turkey payloads with Federal Premium Grand Slam. Its Flitecontrol Flex wad system works in both standard and ported turkey chokes. The high-quality copper-plated lead pellets are cushioned with an advanced buffering compound to provide dense patterns and ample energy to crush gobblers.
Your Trusted Online Firearms Store – Shop with Confidence!
Looking for the best prices on FEDERAL 10GA 3-1/2″ 2OZ 5 10 RD/BX 5 BX/CS by Federal Ammunition? Freedom Firearms proudly serves Katy with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
- Best Prices in Katy
- Earn Rewards on Every Purchase.
- Special Bundles & Firearm Packages Available.
- Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
- Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 604544628265 |
|---|---|
| Manufacturer | Federal Ammunition |
| Manufacturer Part Number | PFCX101F5 |
| Caliber/Gauge | 10 Gauge |
| Grains | #5 |
| Length | 3.50" |
| Model | Grand Slam |
| Product Type | Shotshell |
| Shipping Weight | 1.8 |
| Shot Size | 5 |
| Shot Weight | 2 oz |
| Units per Box | 10 |
| Cost per Round | 2.85 |





